Домой / Здоровье / Чим відбілюють муку, або ще одна причина, через яку хліб небезпечний для здоров’я

Чим відбілюють муку, або ще одна причина, через яку хліб небезпечний для здоров’я

Виробляючи борошно для власних потреб самостійно (маємо спеціальний млинок), ми помітили одну цікаву річ: як тільки ми це борошно НЕ просіювали – мука все-одно залишалася сірого кольору. І тоді виникло запитання – а як мука, яку ми купуємо в магазині, є такою білою? Завдяки чому? Як нам отримати таке ж “біле” борошно? Виявляється – ніяк. В домашніх умовах ніяк. А все тому, що біле “магазинне” борошно проходить процес відбілювання.

flour 1 550x338 Чим відбілюють муку, або ще одна причина, через яку хліб небезпечний для здоров’я

На фото: з правого боку, крайній ряд – борошно домашнього помолу. Вліво наступний ряд – воно ж, просіяне десятки разів. Наступні три – “магазинна” мука. Останній, жовтуватий ряд – “збагачене” борошно, яке продають в магазинах під ярликом корисного, здорового продукту. Чим воно фарбоване і що його збагачує – достеменно не відомо.

Здавалося б, немає нічого простішого, змолов зерно, ось тобі і борошно. Але, така мука погано зберігається, швидко псується, в ній часто заводяться комахи, які знаходять в ній для себе потрібні поживні речовини. Зрозуміло, що виробникам це абсолютно не вигідно, тому вони її ретельно очищають.

І як виявляється, очищають від найкорисніших для людини речовин.

Величезна кількість вітамінів, мікроелементів, і так необхідної нам клітковини, все це йде у відходи.

Залишається практично один крохмаль. Але це ще не все. Щоб борошно стала достатньо білим, і на думку виробників, презентабельним та привабливим, його відбілюють хімічними речовинами, і цілком натуральний продукт перетворюється на сурогат.

Про небезпечну хімію ми й поговоримо сьогодні докладніше. Отже…

Бромат калію

Це неорганічне з’єднання, калійна сіль, добре розчиняється у воді. У класифікації харчових добавок позначається як Е924.
Дослідження на тваринах* показали, що його вживання сприяє появі онкології щитовидної залози і нирок у щурів та мишей. При високих температурах, які спостерігаються при випіканні, бромат калію переходить в бромід калію, який вважається нешкідливим. Хліб з «бромованого борошна» буває пишним і неприродно білим.

*В дослідженнях використовуються ті тварини, організми яких максимально відповідають людським, а отже дають можливість чітко прослідкувати, який же вплив на людський організм можуть мати ті, чи інші досліджуванні речовини. Точність таких досліджень впливу на людські організми відповідає найвищому діапазону – 96-100%.

Бромат калію заборонений для харчової промисловості в Росії, країнах ЄС, Китаї, Бразилії, Канаді. Дозволено в США.

Двоокис хлору

Газоподібна речовина, має характерний запах, неорганічне з’єднання хлору і кисню, потужна антимікробна речовина. Вибухонебезпечний. У класифікації харчових добавок позначається як Е926.

Після обробки борошна двоокисом хлору повністю видаляються токофероли (вітамін Е), незамінні жирні кислоти. Дослідження на мишах показали, що при харчуванні хлібом з борошна, обробленої двоокисом хлору, тварини відчували Е-авітаміноз.

Добавка Е926 дозволена в Україні, Росії, використовується так само для знезараження і очищення питної води.

Бензоїл пероксид

Органічна сполука ароматичного ряду, біла порошкоподібна речовина. У класифікації харчових добавок позначається як Е928.

Використовують для відбілювання борошна, і як поліпшувач хлібопекарських властивостей. Оброблене бензоїл пероксидом борошно більш рихле і біле. Е928 часто використовують у виробництві масел для дезодорації і у виробництві сиру, а також для лікування вугрів у вигляді кремів і мазей. У чистому вигляді є сильним канцерогеном (речовиною, що провокує виникнення злоякісних пухлин).

На жаль, дозволений в Україні для використання в хлібопекарській промисловості.

Персульфат амонію

Органічно активне з’єднання, амонійна сіль. У класифікації харчових добавок позначається як Е923.

Має третій клас небезпеки. При вдиханні може викликати сильний астматичний напад, небезпечний для шкіри і очей.

Персульфат амонію заборонений у виробництві продуктів харчування у всіх країнах світу, в тому числі і у нас. Але іноді нелегально використовується як розпушувач для тіста, для відбілювання борошна, у виробництві безалкогольних напоїв і кондитерських виробів, як глазурова речовина. Побутовим способом перевірити наявність цієї речовини у купленому борошні неможливо, чим виробники й користаються.

Аллоксан

З’єднання, яке отримують в результаті окислення сечової кислоти.

Аллоксан пригнічує дію багатьох ферментів. Викликає некроз острівців Лангерганса (скупчення особливих клітин підшлункової залози), некроз ниркових канальців і інші, менш яскраві зміни в гіпофізі, тимусі, надниркових і щитовидній залозах у піддослідних тварин. Його використовують для отримання експериментального діабету у тварин з подальшим дослідженням різних препаратів.

Вважається все ж, що аллоксан не настільки сильно токсичний для людей, як для тварин.

Отже, виходить, що біле борошно – це, по суті, крохмаль, який в кращому випадку буде нічим не корисний для людини, а в гіршому, при чому з великою вірогідністю, – навіть небезпечний.

Висновок: білий хліб небезпечний! Саме з цієї причини, найкраще використовувати борошно з цільного зерна. Або хоча б зменшити вживання виробів з білого борошна.

Ось такі, виходять, «пироги»…  Вживайте краще “грубий”, але корисний хліб з сірого цільнозернового борошна, якщо ваше здоров’я важливе для вас хоч на трішечки.
Хоча хто з нас сьогодні або завтра ж не піде за хлібом у магазин, навіть після того що ми вже дізнались?..

Федір Денисенко

 

Посмотрите также

Как сбалансировать гормоны едой

К счастью, не только гормоны влияют на нас, но и мы можем влиять на гормоны, чтобы снизить вес. Какие изменения в рационе и образе жизни позволят сбалансировать гормоны?

guest

0 комментариев
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x